Zorganizuj się przed urlopem

Coraz bliżej wakacje i sezon urlopowy. Nasza wydajność jako pracowników w tym okresie spada, gdyż każdy podświadomie myśli o zbliżającym się odpoczynku. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu zasłużyliśmy na chwilę wytchnienia po wielomiesięcznej, ciężkiej pracy. Perspektywa wolnego nie zwalnia nas jednak z konieczności wykonania swoich obowiązków. W wielu firmach panuje przekonanie, że pracownik udający się na urlop powinien zakończyć swoje prace, aby nie powstały zaległości, zaś te, których finalizacja nie jest możliwa przed dniami wolnymi –przekazać osobie go zastępującej. W praktyce jednak wiele osób dopiero na ostatnią chwilę uświadamia sobie, że urlop już za kilka dni, co przedkłada się na konieczność zostawania po godzinach, by wywiązać się z powierzonych zadań. Nerwowe załatwienie spraw na przysłowiowe „za pięć dwunasta” nie nastraja optymistycznie i może powodować, że zestresowani ruszymy na wakacje. Wobec tego, warto zorganizować się przed urlopem, by móc bez stresu odpocząć.

Nie zapomnij o urlopie

Z reguły to kiedy będziemy mieć wolne ustalamy na początku roku. Konsultując z rodziną lub przyjaciółmi dogodny termin powinniśmy od razu wpisać go sobie do kalendarza, aplikacji mobilnej albo zapisać na kartce i powiesić w widocznym miejscu. W ten sposób informacja o planowanym przez nas wypoczynku nie umknie nam w nawale prac i projektów. Mając świadomość, kiedy nie będzie nas w pracy możemy inaczej zaplanować czas przed urlopem oraz nie organizować w te kilka dni ważnych spotkań czy oddawać jakiś prac.

Zacznij przygotowania już miesiąc wcześniej

Jeśli Twoja praca nie wymaga terminowości, to właściwie możesz ominąć ten punkt przygotowań. Moja jednak wiąże się z koniecznością oddawania spraw w konkretnych, niezmiennych datach. Jeśli masz tak jak ja, powinieneś już około miesiąc wcześniej przejrzeć stan swojego miejsca pracy, by ustalić ile rzeczy zostało do załatwienia. W ten sposób będziesz miał świadomość, czy musisz się spieszyć i zostawać po godzinach, czy też bez problemu się ze wszystkim uporasz w standardowych godzinach pracy.

Ustal priorytety

Jeśli zbyt późno zauważyłaś, że nie wyrobisz się ze wszystkim do urlopu, postaraj się załatwić chociaż najpilniejsze rzeczy. W ten sposób nie zostawisz kolegów i koleżanek na lodzie. W końcu jak Ty odpoczywasz, to oni ciężko pracują, w pewnym sensie również nad Twoimi zadaniami. Wobec tego wykaż się odrobiną przyzwoitości i nie zostawiaj do zrobienia w piątek wieczorem mega pilnej sprawy na poniedziałkowy poranek.

Podziel prace na poszczególne dni

Skoro wiesz ile zadań masz do wykonania i jakim czasem dysponujesz to podziel pracę na poszczególne dni. Dzięki temu każdego dnia będziesz przybliżał się do realizacji swoich obowiązków i o niczym nie zapomnisz. Możesz stworzyć nawet specjalny harmonogram prac, w którym ustalisz, kiedy oddasz poszczególne zadania.

Na bieżąco aktualizuj listę zadań 

Nawet przed urlopem wpadają rzeczy niespodziewane, które wymagają natychmiastowej reakcji albo takie, które mogą poczekać na Twój powrót. W ferworze urlopowych przygotowań szczególnie łatwo zapomnieć o tych drugich. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, stwórz listę zadań, których realizacją musisz zająć się niezwłocznie po powrocie do pracy.

Źródło: Michaela by Pexels

Poinformuj przełożonego i osobę, która Cię zastępuje co zostało do zrobienia

Nie ma chyba nic gorszego, niż gorączkowe szukanie na biurkach niezałatwionych spraw. Wiadomo, każdy inaczej organizuje swoją przestrzeń pracy i ma inne metody przechowywania dokumentów. Jeśli wiesz, że zostało coś do zrobienia podczas Twojej nieobecności koniecznie powiedz o tym przełożonemu i osobie, która będzie Cię zastępować. W miarę możliwości przekaż, gdzie znajdują się materiały do danego projektu, podaj namiary na partnerów oraz powiedz co udało Ci się ustalić. W ten sposób, osoba, która przejmie to zadanie nie będzie musiała zaczynać wszystkiego od początku, tylko będzie mogła dokończyć to, co zaczęłaś.

Nie zostawaj po godzinach na dzień przed urlopem

Jeśli czujesz, że się nie wyrobisz mimo, że stworzyłaś świetny plan prac, nie rezygnuj z wolnego popołudnia na dzień przed urlopem. Jeśli jest coś pilnego do zrobienia, zrób to dzień wcześniej albo ostatniego dnia pojaw się wcześniej w miejscu pracy. Przed urlopem musisz się przecież spakować, zorganizować ostatnie drobiazgi a nie do późna siedzieć w pracy.

Zostaw namiary na siebie

Na urlopie każdy chciałby mieć spokój i nie myśleć o pracy, ale są w życiu różne sytuacje. Na wszelki wypadek zostaw swój numer telefonu, gdyby okazało się, że firma nie potrafi bez Ciebie funkcjonować.

    

Organizacja pracy przed urlopem stanowi dla mnie jeden z projektów w życiu. Z punktu widzenia wypoczynku 2 tygodnie to nie dużo, ale z perspektywy firmy to kawał czasu. W związku z tym, warto podjąć działania usprawniające pracę przed urlopem, aby po powrocie nie zastać biurka zawalonego robotą. W końcu wracając z wypoczynku chciałoby jak najdłużej zachować stan zadowolenia, a nie od pierwszej minuty wkurzać się na szefa, którzy każe wyjaśniać zaległości itp.

  

A jakie są Wasze sposoby na organizację pracy przed urlopem?

4 thoughts on “Zorganizuj się przed urlopem”

  1. Łatwo tak powiedzieć, ja z ta organizacją średnia wychodzę bo wszystko zostawiam sobie na ostatni moment a potem mam ogromny stres tak, że ziołowy nervomix control biorę żeby nie zwariować, chociaż w spokoju trochę pomysleć, pakować się i spać w spokoju 🙂 Ale już prawie wszystko gotowe, mogę odetchnąć i w końcu zacząć cieszyć się urlopikiem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.