Umowa deweloperska, czyli jaka?

Ilość umów, jakie możemy podpisać jest niemal nieograniczona. Prawo przygotowane jest niemal na każdą ewentualność. Nie inaczej jest w przypadku zakupu nieruchomości. W zależności od tego, jaki lokal kupujemy oraz czy działamy w imieniu swoim czy też reprezentujemy jakąś spółkę będziemy zawierać inne umowy. Co więcej, każda z nich jest nazywana umową przedwstępną lub  deweloperską.

Rodzaje umów z deweloperem

Deweloperska – zawierana przez osoby fizyczne w celu zakup mieszkania lub domu

Realizatorska – zawierana przez spółki, dotyczy lokali usługowych, garaży itp.

Umowa podobna do realizatorskiej – w treści jest identyczna jak realizatorska, lecz zawierana jest w miej sformalizowanej formie (nie jest aktem notarialnym), przez co jest tańsza i mniej bezpieczna dla kupującego.

Czego dotyczy umowa deweloperska?

To rodzaj deklaracji składanej przez dewelopera, że na danym gruncie powstanie budynek, z którego zostanie wyodrębnione Twoje przyszłe mieszkanie. Zakłada ona, że dla nabywanego przez Ciebie lokalu zostanie założona odrębna księga wieczysta, a tym samym zostanie przeniesiona własność danego mieszkania. My z kolei zobowiązujemy się do przekazania pieniędzy za daną nieruchomość. Oczywiście w tego typu umowach mogą być zawarte (i często są) dodatkowe zobowiązania zarówno z Twojej strony, jak i sprzedającego. Mają one jednak bardzo indywidualny charakter.

Źródło: Unsplash by Pexels

Umowa deweloperska – typowa treść

Zakres umowy deweloperskiej najczęściej koncentruje się wokół zobowiązania sprzedającego i kupującego do zawarcia umowy przyrzeczonej, czyli ostatecznej umowy sprzedaży nieruchomości. Dodatkowo, deweloper deklaruje, że wybuduje budynek, w którym znajdować się będzie Twoje mieszkanie.

W umowach przedwstępnych często można znaleźć zapis dotyczący płatności na poczet nieruchomości. Niemal zawsze zobowiązujemy się do wpłaty całej sumy. Rzadko kiedy wpłaca się najpierw zadatek a reszta pieniędzy jest przekazywana po podpisaniu umowy przyrzeczonej. W takiej umowie zawartych jest wiele cech przyszłej umowy przyrzeczonej. Wskazuje się, jaki lokal będzie Twoją własnością, jaka będzie jego powierzchnia, układ i cena. Dodatkowo określa się różnego rodzaju służebności.

Warto w tym miejscu podkreślić, że umowa deweloperska  często dotyczy lokalu, który w momencie jej podpisania nie istnieje. Być może deweloper już realizuje daną inwestycję, ale Twoje przyszłe mieszkanie nie jest jeszcze odrębną nieruchomością, gdyż nie ma wyodrębnionej księgi wieczystej.

Co więcej, umowy te są zawierane z dłuższym wyprzedzeniem. Od jej zawarcia do podpisania ostatecznej umowy sprzedaży może minąć kilka miesięcy a nawet kilka lat.

   

Prawo związane z nieruchomościami nie jest łatwe. Tym bardziej, że od momentu pojawienia się tzw. ustawy deweloperskiej powstał prawdziwy galimatias. To co do tej pory zwykliśmy nazywać umowami przedwstępnymi stało się umowami deweloperskimi, a umowy przedwstępne zmieniły nazwę na przedwstępne deweloperskie. Brzmi podobnie, ale nie jest tym samym. Wobec tego, warto dokładnie czytać umowy i pytać zarówno deweloperów, jak i notariuszy, co oznaczają poszczególne zapisy.

  

A Wy jakie macie doświadczenia z umowami na zakup lokali mieszkalnych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.