Książka: “Toksyczni ludzie”

Książkowe wyzwanie wydawało mi się dziecinnie prostą zabawą do czasu, gdy spostrzegłam, że jedną z pozycji do przeczytania jest poradnik. Długo myślałam, co wybrać, gdyż nie jestem zwolenniczką książek opisujących jak w kilku lub kilkudziesięciu krokach odmienić swoje życie. W końcu sięgnęłam po dzieło Lillian Glass pt. „Toksyczni ludzie”.

“Toksyczni ludzie” – Lillian Glass

Rok wydania: 2014*

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis

Język oryginału: angielski

Fabuła

W przypadku tej książki niezwykle trudno mówić o fabule. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że ta publikacja nie jest wyłącznie opisem sposobów radzenia sobie z osobami toksycznymi. Zawiera ona również ich charakterystykę oraz testy pozwalające na ich identyfikację w naszym życiu. W dwunastu rozdziałach autorka pokazuje nam, że nie musimy godzić się na bycie ofiarą kontaktów towarzyskich czy to w życiu prywatnym, czy też zawodowym.

Co jest w niej niezwykłego?

Książka Lillian Glass z całą pewnością spopularyzowała pojęcie osoby toksycznej. Dzięki tej publikacji wiele osób inaczej spojrzało na otaczających ich ludzi. Na uwagę zasługuje fakt, że książka bogata jest w liczne przykłady z prywatnej praktyki Lillian Glass, która jako ekspert do spraw komunikacji międzyludzkiej jest ceniona na całym świecie.

Źródło: Matras.pl

Dlaczego warto przeczytać?

Chyba każdy z nas chce, aby jego życie było szczęśliwe. Chcemy mieć przyjaciół, kochających partnerów oraz niezbyt wścibskich sąsiadów. Któż z nas nie marzy o fajnym szefie, czy miłej pani z okienka w jakimś urzędzie. Dzięki tej książce można poznać sposoby rozwiązywania codziennych konfliktów. Opisane w niej techniki radzenia sobie z toksycznymi ludźmi mogą pomóc usprawnić naszą komunikację z innymi ludźmi. Dodatkowo, rozwiązując testy na temat toksyczności można dowiedzieć się wiele o sobie i swoich zachowaniu. Dużym atutem książki jest jej kompleksowość. Lillian Glass oprócz opisu zachowań, wskazuje także na toksyczne cechy wyglądu, które wielu osobom mogą pomóc w rozkwicie życia towarzyskiego. Niemniej jednak, trzeba pamiętać, że amerykańskie poradniki pokazują świat w sposób nieco uproszczony, idealizują pewne kwestie, inne zaś demonizując. Podobnie jest w przypadku „Toksycznych ludzi”. Momentami autorka stara się na siłę skłonić nas do podjęcia „walki” z ludźmi, którzy uprzykrzają nam życie. Nim to jednak zrobimy, warto zastanowić się, czy aby na pewno dana osoba jest dla nas toksyczna, czy przypadkiem nie lubimy jej pod wpływem chwilowych emocji.

Męskim okiem

Poradniki to nie są książki, które czyta mój narzeczony. No chyba, że chodzi o instrukcję do jakiejś gry komputerowej. Zasadniczo nie jest fanem takiej literatury. Podejrzewam, że większości panów ta książka nie przypadnie do gustu. Bynajmniej nie dlatego, że jest fatalna, co raczej z racji tego, że psychologia nie jest materią, którą interesują się mężczyźni.

Kobiece spojrzenie

Moim zdaniem książka zasługuje na uznanie. Nie jest to może najlepszy poradnik psychologiczny, ale z całą pewnością zwraca uwagę na wiele istotnych kwestii. Po lekturze tej publikacji odkryłam w sobie wiele toksycznych cech, nad którymi zamierzam popracować. Dzięki niej wiem także, jak reagować, gdy ktoś sprawia mi przykrość. Myślę, że warto po nią sięgnąć także po to, aby dowiedzieć się, kto jest toksyczny dla nas. Taka wiedza może okazać się kluczem do sukcesu w naszym życiu prywatnym lub zawodowym.

Kryterium z książkowego wyzwania

„Toksyczni ludzie” to przede wszystkim poradnik, ale książkę tę można potraktować także jako pozycję, która ma więcej niż 215 stron. Dodatkowo jej autorem jest kobieta, której inicjały mogą być identyczne, jak któregoś z Was. Fakt, że czyta się ją bardzo szybko może sprawić, że przeczytacie ją w jeden weekend. Zachęcająca jest również jej okładka i być może z tego powodu, ktoś z Was po nią sięgnie.

     

Poradniki psychologiczne, a w dodatku te autorstwa Amerykanów często budzą na polskim rynku wiele kontrowersji. Zarzuca się im, że nie przystają do realiów europejskich bądź to ze względów ideologicznych, bądź obyczajowych. Tymczasem „Toksyczni ludzie” zdają się odzwierciedlać sytuację każdego człowieka na ziemi, które życie zatruwane jest przez inne osoby. W związku z tym, polecam Wam tę publikację i liczę na Wasze opinie po jej przeczytaniu.

   

A Wy jakie poradniki lubicie czytać? Może macie jakiś ulubiony?

 

* na polskim rynku obecne jest również wydanie z 1998 r. 

6 thoughts on “Książka: “Toksyczni ludzie””

    1. Też lubię poradniki dietetyczne i inne o prowadzeniu domu 🙂 Co do kolekcjonowania – nie mam wystarczającej powierzchni, by je przechowywać 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.