Sztuka mycia podłogi i schodów

Podłoga to coś naturalnego, bez czego nie wyobrażamy sobie mieszkania. Dawniej traktowana po macoszemu, dziś coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Dekoratorzy wnętrz kładą duży nacisk na to, by była unikatowa, trwała i dobrej jakości. Proponują nam więc kosztowne rozwiązania, które mają sprawić, że nasza podłoga stanie się unikatowa. My konsumenci często podążamy za tymi trendami i wybieramy egzotyczne rozwiązania do naszych mieszkań. Zapominamy jednak o tym, że sukces ładnej podłogi to nie tylko tworzywo z jakiego została ona wykonana, ale też jej odpowiednia pielęgnacja.

Panele laminowane lakierowane

Chyba najczęściej kupowany rodzaj podłogi. Do ich czyszczenia wystarczy odkurzać i wilgotny mop. Nie należy używać do ich mycia zbyt mokrego mopa, gdyż woda dostając się do wewnątrz poprzez łączenia paneli może je uszkodzić. Do codziennej pielęgnacji warto stosować też szczotkę z miękkiego włosa. Ciemne ślady po butach usunie gumka do ścierania.

Podłoga winylowa (PCV) oraz linoleum

Jej pielęgnacja wymaga użycia szczotki lub odkurzacza, mopa, oraz roztworu wody i detergentu. Warto pamiętać o tym, aby po umyciu jej wodą z płynem, umyć ją ponownie czystą wodą. Z tych podłóg ślady po butach usuniemy ściereczką nasączoną alkoholem.

Drewno

Brud usuwamy za pomocą szczotki na kiju lub odkurzacza. Nie myjemy ich na mokro, gdyż woda wsiąka w drewno i powoduje, że ono pęcznieje. Tym samym niszczy się nam podłoga. Lakierowane możemy myć na mokro, ale tylko wilgotnym mopem. Jeśli chcemy lepiej zadbać o podłogę, skorzystajmy z pasy polerującej lub specjalnego wosku. Taką podłogę trzeba też co jakiś czas lakierować, bo lakier lubi się z niej ścierać.

Terakota glazurowana

Popularne płytki wyczyścimy odkurzaczem oraz mopem. Do mycia wystarczy zwykły płyn do naczyń. Nie musimy się zaopatrywać w specjalne środki do czyszczenia terakoty. W przypadku takiej podłogi ważne jest też czyszczenie fug. Można do tego użyć starej szczoteczki do mycia zębów.

Źródło: Reilly Smith by Pexels

Jak często sprzątać podłogę?

Co do zasady podłoga powinna być czyszczona codziennie. Zdaje sobie jednak sprawę, że w zabieganym świecie ciężko o tego typu regularność. W związku z tym, można tę czynność ograniczyć do 2 razy w tygodniu. Ja staram się codziennie zamiatać w kuchni, salonie i na przedpokoju, czyli pomieszczeniach, z których korzystamy najczęściej. Raz w tygodniu mój Mąż odkurza całe mieszkania i czyści podłogi na mokro. W przypadku rodzin posiadających dzieci wymagana jest jednak większa częstotliwość, gdyż maluchy lubią pełzać po podłodze i wkładać rączki do ust. W związku z tym, mogą być narażone na więcej brudu i bakterii. W celu utrzymania czystości podłogi na dłużej, warto wyrobić u siebie i domowników nawyk zmieniania obuwia po przyjściu do domu oraz niewchodzenia w butach do innych pomieszczeń.

A co ze schodami?

Schody z racji funkcji jaką pełnią, nie mogą być dodatkową powierzchnią do przechowywania, gdyż może to narazić nas na niebezpieczeństwo. Z tego względu powinniśmy uprzątnąć z nich wszystkie pojemniki, rośliny, zabawki i inne przedmioty.

Przed przystąpieniem do czyszczenia schodów warto zadbać o balustradę. Poza starciem kurzu z poręczy, pamiętajmy o wyczyszczeniu powierzchni pomiędzy poszczególnymi jej szabelkami. Jeśli są one dla nas za wąski, by wsadzić tam rękę, posłużmy się specjalną szczotką lub nawiniętą na długą linijkę szmatką. W ten sposób pozbędziemy się kurzu ze wszystkich zakamarków.

Źródło: Pixabay by Pexels

Czyszczenie schodów rozpoczynamy od ich szczytu, czyli od góry. Zaczynamy od powierzchni poziomej najwyższego stopnia, potem czyścimy część pionową a na końcu boki stopni. Warto skorzystać z pomocy specjalnych ssawek dołączonych do odkurzacza, by trafić do rogów, w których zbiera się najwięcej brudu. Jeśli chodzi o to, czym myć schody, to zasada jest taka sama jak w przypadku podłogi – wszystko zależy, z czego zostały one wykonane. Niezależnie jednak od wszystkiego, sprawdzi się roztwór wody z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń.

    

Nie wiem jak Wy, ale ja nie jestem miłośniczką odkurzania i mycia podłóg. Z drugiej jednak strony wiem, że jest to działanie konieczne, które pozwoli nam zachować porządek w mieszkaniu. W końcu na kapciach przenosi się zanieczyszczenia z pomieszczenia do pomieszczenia.

    

A Wy jak dbacie o podłogi? Macie jakiś sprawdzony sposób na ich szybkie sprzątanie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.