Świadkowie – osoby do zadań specjalnych

Ślub to najważniejszy dzień w życiu dla narzeczonych i ich rodziców. To oni są bohaterami tego szczególnego wydarzenia. Niemniej jednak, aby wszystko poszło pomyślnie i ceremonia oraz towarzyszące jej przyjecie mogły być dobrze zapamiętane, potrzebne są tzw. dobre duchy, które pomogą zapiąć wszystko na ostatni guzik. Takie zadania najczęściej przypisywane są świadkom, którzy tego szczególnego dnia mają ręce pełne roboty. W związku z tym, warto powierzyć tę funkcję odpowiedzialnym osobom, aby spokojnie móc cieszyć się ze zmiany stanu cywilnego.

Kogo wybrać?

Zgodnie z polską tradycją świadkiem panny młodej jest kobieta, zaś pana młodego – mężczyzna. Wprawdzie prawo (zarówno cywilne, jak i kanoniczne) dopuszcza odwrotność oraz świadków będących przedstawicielami jednej płci, ale takie rozwiązania należą do rzadkości i mogą być źle widziane w mniejszych, bardziej konserwatywnych miasteczkach. Tradycja wskazuje także, że świadkami ślubu powinny być osoby stanu wolnego, jednakże zarówno urzędnik, jak i ksiądz nie będzie w to wnikał. W obu przypadkach liczyć się będzie za to pełnoletniość. Wybierając świadków na ceremonie kościelną lub konkordatową warto pamiętać o tym, że świadek nie musi być osobą bierzmowaną. Jest to mile widziane, podobnie zresztą jak jego przystąpienie do sakramentu Eucharystii podczas Mszy Św., ale nie jest to element obligatoryjny.

Rodzeństwo czy przyjaciele?

To chyba jedno z pierwszych pytań, jakie pojawia się gdy zaczynamy wybierać konkretne osoby do funkcji świadka. Pierwsze rozwiązanie jest idealne dla osób, które organizują małe wesela, gdyż nie muszą zapraszać dodatkowych osób. Za wyborem siostry lub brata przemawia też ich znajomość realiów rodzinnych. Osoby te mniej lub bardziej znają innych członków waszych rodzin, więc jest mniejsze prawdopodobieństwo, że doprowadzą do jakieś niezręcznej sytuacji. Ponadto, mogą lepiej wpływać na jakość zabawy innych osób angażując je w taniec lub inne atrakcje. W przypadku zażyłych więzi wybór rodzeństwa jest korzystniejszy również pod względem ich dyspozycyjności. Łatwiej bowiem ustalić coś z siostrą lub bratem późnym wieczorem, niż wydzwaniać do przyjaciela, który w tym momencie może być zajęty własnymi sprawami.

Z kolei wybór przyjaciół na świadków to dobry sposób na zacieśnienie relacji. Często to także jedyna okazja, by mogli oni poznać wasze rodziny. Z racji tego, że wesele to przede wszystkim impreza rodzinna, przyjaciele mogą być bardziej pomocni w rozwiązaniu problemów, gdyż są wolni od jakichkolwiek uprzedzeń. Ponadto, z uwagi na to, że nie znają oni sytuacji rodzinnych, mogą bardziej skupić się na realizacji powierzonych zadań. W przypadku, gdy na wesele zaproszonych jest wielu waszych przyjaciół i znajomych, mogą być oni świetnymi animatorami wspólnych zabaw.

Źródło: Kaboompics // Karolina by Pexels

Czym w ogóle zajmuje się świadek?

Dawniej świadkowie byli szczególnie ważni na ceremonii zaślubin. W dużej mierze pomagali oni narzeczonym w organizacji wesela. Swego czasu przyjęte było m.in., że świadek płaci za auto do ślubu, zaś świadkowa organizuje wystrój kościoła. Dziś wiele się w tej sferze zmieniło. Młode Pary raczej nie spychają na świadków kosztów związanych z organizacją przyjęcia weselnego. W ten sposób ich rola ogranicza się do doraźnej pomocy w dniu wesela oraz podpisaniu niezbędnych formularzy.

Świadek Panny Młodej Świadek Pana Młodego
Pomoc w wyborze sukni ślubnej Odbiór kwiatów w dniu ślubu
Pomoc w wyborze dodatków ślubnych (fryzura, biżuteria, paznokcie itp.) Pomoc w ubiorze w dniu ślubu
Pomoc w ubiorze w dniu ślubu Pomoc w witaniu gości odwiedzających dom Pana Młodego
Pomoc w witaniu gości odwiedzających dom Panny Młodej Pomoc w dystrybucji alkoholu, polewanie alkoholu gościom siedzącym przy stole prezydialnym
Dbanie o ładny wygląd Panny Młodej w trakcie wesela (sprawdzanie stanu fryzury i makijażu) Dbanie o wygląd Pana Młodego
Dodawanie otuchy i uspokajanie Opieka nad obrączkami
Organizacja wieczoru panieńskiego Organizacja wieczoru kawalerskiego.
Odpięcie welonu podczas oczepin Odpięcie muszki/krawata podczas oczepin
Odbieranie kwiatów lub innych upominków po ślubie Odbieranie kwiatów lub innych upominków po ślubie


Poza wyszczególnionymi powyżej obowiązkami, świadkowie mogą uczestniczyć w dekorowaniu Sali weselnej, przygotowaniu zaproszeń, prezentów dla gości lub rodziców oraz służyć radą w zakresie organizacji przyjęcia.

      

Rola świadków jest nieoceniona, dlatego warto zdecydować się na kogoś, z kim mamy dobre relacje oraz kto nas dobrze zna. W ten sposób zyskamy cennych pomocników, którzy szczerze nam doradzą i pomogą rozwiązać problemy związane z organizacją ślubu i wesela. W naszym przypadku funkcję tę pełnili moja siostra cioteczna oraz przyjaciel męża. Mimo, że wiele spraw organizacyjnych załatwialiśmy sami, świadkowie pomogli nam w dekoracji butelek z alkoholem, wyborze sukni ślubnej oraz pomogli w trakcie przyjęcia.

     

A Wy kogo wybralibyście na świadków? Jakie u Was przypisuje się im obowiązki? 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.