Sprzątanie przedpokoju

Przedpokój to paradoksalnie pierwsze miejsce, które udało nam się wykończyć. Być może to efekt niskich cen mebli do tego typu pomieszczenia albo potrzeba schowania gdzieś zimowych kurtek i butów. Niemniej jednak, wyszykowanie tej części mieszkania powoduje, że skończyły się wymówki pt. „przecież będzie się robić X, to bez sensu sprzątać”. W ten sposób przedpokój stał się pomieszczeniem wymagającym szczególnej uwagi. Na co należy zwracać uwagę podczas jego sprzątania? Jak często wykonywać poszczególne zadania?

Co przechowywać na przedpokoju?

Przede wszystkim jest to miejsce na okrycia wierzchnie i obuwie. Jeśli to niezbędne minimum jest zrealizowane, można myśleć o przechowywaniu  innych rzeczy. W moim wypadku przedpokój stanowi niejako przedłużenie garderoby (której jeszcze nie mamy). Pojemna szafa, która jest jednym z naszych nielicznych mebli mieści niemal wszystkie wykorzystywane przez nas  zimowe okrycia wierzchnie. Znajdują się w niej również zapasowe buty na zimę, kapcie dla gości, narzędzia, akcesoria do czyszczenia butów, żarówki, przedłużacze, klucze oraz pojemniki na czapki i szaliki. Jedną z części naszej szafy przeznaczyliśmy na tzw. szafkę gospodarczą. W niej przechowywany będzie odkurzacz, żelazko oraz akcesoria do sprzątania.

Co warto posiadać, a z czego lepiej zrezygnować?

Z racji tego, że przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, w którym znajdujemy się po przyjściu do domu, jest on narażony na największą ilość brudu. Wobec tego z pewnością przyda się wycieraczka. Dla lepszej ochrony można zaopatrzyć się w dwie sztuki – jedną przed drzwiami i drugą bezpośrednio po przekroczeniu progu mieszkania.

Bardzo wygodną rzeczą jest siedzisko do zakładania butów. Funkcję tę może pełnić niska szafka a buty albo taboret. Niemniej jednak, dzięki niej od razu po wejściu możemy usiąść i zmieni obuwie, a dopiero potem odwiesić ubranie na wieszak.

Na przedpokoju przydaje się także ociekacz na buty. To nic innego jak gumowa podkładka zatrzymująca cieknącą z butów wodę. Zapobiega ona tworzeniu się kałuż na przedpokoju oraz pozwala zniwelować ilość krążącego po tym pomieszczeniu piasku.

Osobiście nie wyobrażam sobie przedpokoju bez dużego lustra. Dzięki niemu możemy zweryfikować nasz wizerunek przed wyjściem do pracy i sprawdzić, czy przypadkiem nie mamy brudnej kurtki albo, czy nie założyliśmy dwóch różnych butów.

Z rzeczy przydatnych na przedpokoju należy wymienić także zegarek. Klasyczny, ścienny czasomierz przypomni nam o konieczności wyjścia oraz mile nas zaskoczy, kiedy będziemy wracać do domu.

Z kolei wśród przedmiotów zbędnych w przedpokoju warto wymienić dywan oraz obrazki. Pierwszy z nich będzie się szybko brudził z uwagi na unoszący się kurz, zaś drugi – nie zyska należnej uwagi. Przedpokój to pomieszczenie przechodnie, więc nikt specjalnie nie będzie zwracał uwagi na dekoracje ścian.

Źródło: BRW

Harmonogram sprzątania przedpokoju

Codziennie:

 • Odłóż nienoszone buty, czapki i szaliki do szafy oraz schowaj nieużywane okrycia wierzchnie.
 • Zamieć podłogę.

Raz w tygodniu:

 • Wytrzep wycieraczkę.
 • Odkurz i umyj podłogę.
 • Zetrzyj kurz z szafek.
 • Umyj lustro.

Raz w miesiącu:

 • Umyj ociekacz na buty.
 • Przetrzyj  drzwi wewnętrzne

W zależności od potrzeb:

 • Umyj drzwi wejściowe
 • Wyczyść domofon i schowek z bezpiecznikami
 • Dokonaj przeglądu rzeczy w szafkach

   

W ten sposób nasz przedpokój zawsze będzie zachęcał do wejścia dalej, a my nie będziemy musiały przepraszać za bałagan już od progu. Ponadto, nie będziemy musiały martwić się tym, gdzie powiesimy okrycia wierzchnie gości. Taki system pracy sprawia także, że każdy element naszego wyposażenia będzie miał swoje 5 minut, a my nie będziemy miały wyrzutów sumienia, że o coś nie dbamy.

  

A Wy jakie prace wykonujecie sprzątając przedpokój? Co uważacie za przydatne w tym pomieszczeniu?

1 thought on “Sprzątanie przedpokoju”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.