Ślub i wesele w zimowej odsłonie

Przyzwyczailiśmy się do wesel i ślubów organizowanych wiosną lub latem. Na pary pobierające się jesienią albo zimą patrzymy ze zdziwieniem, a niekiedy nawet dezaprobatą. Wydaje nam się, że idealna ceremonia zawarcia związku małżeńskiego musi odbywać się w słonecznym świetle i wysokiej temperaturze. Tylko takie warunki uchodzą w naszej tradycji za komfortowe oraz sprzyjające udanej zabawie. Tymczasem starożytni Grecy, na dorobku których bazuje nasza kultura, za idealny moment na założenie własnej rodziny uznawali styczeń, a więc kulminacyjny miesiąc zimy. Fakt, że w klimacie śródziemnomorskim ta pora roku przebiega o wiele łagodniej niż w Polsce, ale czy faktycznie zima to taki zły moment na ślub?

Szybsza organizacja, dostępne terminy i niższe koszty

Tak w trzech frazach można by wskazać na kluczowe zalety ceremonii organizowanych zimą. Jeśli zależy Wam, aby szybko załatwić formalności ślubne i przygotować wesele to okres od listopada do marca będzie doskonałym wyborem. Wówczas w branży weselnej panuje spokój, co oznacza, że wiele firm usługowych ma wolne terminy a także oferuje korzystniejsze ceny. Dodatkowo od paru lat Kościół liberalnie podchodzi do kwestii ślubnych w czasie adwentowym, więc bez problemu można załatwić również sprawy kościelne. W ten sposób przygotowania ślubne można ograniczyć do kilku miesięcy. Dla porównania czas organizacji wesela letniego wynosi od półtora roku do nawet 3 lat. Niebagatelną rolę ogrywają również finanse. W sezonie jesienno-zimowym są tańsze usługi związane z wynajmem sali, przygotowaniem jedzenia, czy nawet obsługą muzyczną imprezy. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć np. na podróż poślubną.

Źródło: Unsplash by Pexels

Urok zimy

Organizując ślub i wesele zimą warto wykorzystać walory tej pory roku. Wprawdzie o śniegu często możemy zapomnieć, ale nadal do dyspozycji pozostaje nam świąteczny, karnawałowy, czy walentynkowy klimat. W ten sposób możemy wyczarować bajkowe dekoracje sali oraz stworzyć niezwykłą atmosferę podczas uroczystości. W tym miejscu trzeba jednak pamiętać, że zimą nie mamy do dyspozycji aż tylu gatunków kwiatów, więc koszty przygotowania bukietu lub innych ozdób mogą być nieco wyższe. Z drugiej strony, możemy wykorzystać szyszki, świerkowe gałązki, jemiołę, a nawet bombki. W ten sposób wadę przekujemy w zaletę. Naturalne elementy mogą posłużyć nam również w przygotowaniu winietek, czy prezentów dla gości. W tym celu możemy np. upiec pierniczki z imionami gości, podarować im ciepłe rękawiczki albo bombki.

Bieli blask 

Zima nierozerwalnie kojarzy się z bielą. Podobnie rzecz ma się w przypadku ślubu. Dzięki temu nie musimy długo zastanawiać się nad kolorem bazowym ceremonii. Blask bieli można idealnie połączyć ze srebrem, złotem, błękitem lub czerwienią. W ten sposób powstaną nam idealne duety kolorystyczne. Te zestawienia barw możemy wykorzystać zarówno komponując strój, jak i w celach dekoracyjnych.

Źródło: Pixabay by Pexels

Zapewnij sobie ciepło

Największym utrapieniem zimowych panien młodych jest plucha, deszcz i mróz. W związku z tym, trzeba liczyć się z koniecznością zakupu futerka, pelerynki lub innego okrycia. Jeśli chcemy wykorzystać je również podczas innych stylizacji, najlepiej zdecydować się na płaszcz w kolorze beżu lub bieli, który posłuży nam również podczas kolejnych zimowych miesięcy. Warto pamiętać także o dwóch parach butów – ciepłych na ślub i pantoflach podczas wesela. Niskie temperatury warto mieć na uwadze również podczas zakupu sukni ślubnej. Modele bez ramiączek lub z tylko jednej warstwy tiulu mogą okazać się nietrafionym pomysłem. Z uwagi na pluchę nie sprawdzą się także okazałe treny, gdyż szybko ulegną pobrudzeniu. Kompletując strój warto pomyśleć za to o termoaktywnej bieliźnie oraz grubszych pończochach.

Rozgrzewające menu

Imprezy organizowane latem mają to do siebie, że goście często rozchodzą się w poszukiwaniu ochłody. Zimą nie będzie tego problemu. Będą oni raczej poszukiwać ciepła. Wobec tego, można zagwarantować im rozgrzewające menu. Czerwony barszczyk z pasztecikami, pieczone mięsa w sosie lub bigos z pewnością spotkają się z aprobatą gości. Można także zaserwować im rozgrzewające napoje w postaci gorącej czekolady albo aromatycznej herbaty z imbirem. Z kolei na deser sprawdzą się takie ciasta jak szarlotka czy sernik.

Warto pamiętać

Z organizacją wesela zimą wiąże się niebezpieczeństwo wystąpienia śnieżycy albo oblodzonych dróg. W związku z tym, warto wcześniej pomyśleć o transporcie i wyruszyć do USC albo Kościoła odrobinę wcześniej. Należy także upewnić się, że w restauracji lub innymi miejscu, w którym będziemy organizować wesele działa ogrzewanie. W końcu nie chcemy, aby goście się poprzeziębiali. Warto zaplanować także miejsce, gdzie będą oni mogli odwiesić okrycia wierzchnie lub zmienić obuwie. Z kolei, gdy planujecie uroczystość w Święta lub ferie zimowe nie zapomnijcie poinformować gości odpowiednio wcześniej, gdyż jest to czas wyjazdów i może się zdarzyć, że niektórzy odmówią udziału z uwagi na wcześniejsze plany.

       

Można by powiedzieć, że wesele latem jest przereklamowane. Coś w tym chyba jest, bo coraz więcej par decyduje się na ślub w okresie od listopada do marca. Tłumaczyć to można wyłącznie względami finansowymi, ale wydaje mi się, że organizując ślub zaczynamy dostrzegać także inne elementy niż tylko ładną pogodę lub wysoką temperaturę.

   

A jakie jest Wasze zdanie? Wolelibyście ślub latem czy zimą? 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.