Porządny przedpokój

Jakiś czas temu obiecałam sobie, że zabiorę się za porządki w wynajmowanym mieszkaniu. Moim celem było wyeliminowanie wszelkich rupieci oraz zorganizowanie funkcjonalnej przestrzeni miłej dla oka. Przyznam szczerze, że tegoroczne upały dość mocno powstrzymywały mnie przed zrealizowaniem tych zamierzeń. W końcu jednak podęłam wyzwanie i zajęłam się przedpokojem.

Jaki jest mój przedpokój?

Właściwie to w wynajmowanym przez nas mieszkaniu nie ma przedpokoju. Po otwarciu drzwi od razu wchodzi się do kuchni. W związku z tym, postanowiłam zorganizować mały kącik na pozostawienie okryć wierzchnich, parasoli i butów. W tym celu wykorzystaliśmy znajdujący się w kuchni wieszak. Do tego dokupiliśmy wycieraczkę, na której ustawiamy obuwie. I tak powstał nasz malutki przedpokój.

Z czym mam największy problem?

Póki co, organizacja przedpokoju nie jest dla mnie dużym problemem. Letnia auta sprzyja utrzymaniu porządku w tej części mieszkania. Wprawdzie czasami nadal borykam się ze zbyt dużą liczbą pozostawionych butów, ale ograniczona przestrzeń powoduje, że szybko znikają one w szafie. Podejrzewam jednak, że jesienią i zimą będzie trudniej zapanować nad chaosem. Gdy dojdą czapki, szaliki oraz rękawiczki może zrobić się prawdziwy rozgardiasz. Dodatkowo, na co dzień w naszym przedpokoju znajduje się wiadro z mopem. Niestety, nie mam na razie wolnej przestrzeni do jego przechowywania. Całe szczęście, że dysponujemy prysznicem z kotarą, to w razie niespodziewanej wizyty gości możemy go tymczasowo ukryć.

Źródło: Niezbędnik Domowy

Jakie rupiecie można znaleźć w przedpokoju?

W moim nie znalazłam właściwie żadnych. Niemniej jednak, dużym problemem wielu przedpokoi jest zbyt duża liczba ubrań zalegających na wieszakach, niechodzonych butów, czy nieużywanych torebek. Oprócz tego w przedpokoju często znajdują się parasole, z których część może być już niezdatna do użytku. Odwiedzając członków rodziny i przyjaciół często mam wrażenie, że przedpokoje stanowią przedłużenie szaf albo wykorzystywane są jako dodatkowe pomieszczenia do magazynowania rupieci.

Jak zorganizować przedpokój?

Przedpokój często odpowiada za pierwsze wrażenie, jakie na gościach wywiera mieszkanie. Z tego względu powinien być niezagracony i uporządkowany. Dobrze, by pozostawić w nim tylko niezbędne przedmioty tj. buty, które zamierzacie założyć następnego dnia, noszone kurtki, kapcie oraz działające parasole. Oprócz tego, możecie trzymać w nim torebkę na wypadek niespodziewanego wyjścia. W ten sposób nie tylko zorganizujecie przestrzeń, ale też usprawnicie swoje funkcjonowanie.

Sprzątanie przedpokoju

Najczęściej nie wymaga dużych nakładów pracy. Jeśli odkładacie rzeczy na miejsce, wystarczy tylko schować nieużywane buty i kurtki. Jest to szczególnie istotne, jeśli spodziewacie się gości. Oprócz tego, bardzo ważne jest umycie lustra. Czysta tafla szkła robi duże wrażenie na odwiedzających. Dodatkowo warto przetrzeć kurze z szafek, odkurzyć i zetrzeć na mokro podłogę.

Źródło: agatameble.pl

Jak wygospodarować dodatkową przestrzeń w przedpokoju i nie tracić czasu na porządki?

Często kluczem do sukcesu jest małe przemeblowanie. Być może przestawienie mebli albo dokupienie dodatkowej szafy rozwiązuje problem bałaganu. Jeśli jednak dysponujecie ograniczoną przestrzenią – warto pomyśleć o przeniesieniu części przedmiotów do innych pomieszczeń. W ten sposób w przedpokoju zostaną tylko rzeczy niezbędne, a to z czego nie korzystacie na co dzień, nie będzie się brudzić. Ciekawym rozwiązaniem są także kosze albo pudełka, które świetnie sprawdzą się podczas przechowywania czapek, szalików i rękawiczek. Oprócz tego, warto zainwestować w małe pudełeczko na codzienne, podręczne drobiazgi takie jak klucze, telefon, portfel czy dokumenty. Trzymając je w jednym miejscu, zaoszczędzicie rano nieco czasu i nerwów. Dobrym rozwiązaniem jest pozbycie się z przedpokoju dywaników. Może i w jakiś sposób ocieplają przestrzeń, ale częściej gromadzą niezliczoną ilość piasku, włosów itp. Poza tym, bardzo szybko widać na nich brud, więc wymagają codziennego odkurzania. W przypadku pozostawienia gołej podłogi wystarczy tylko zamiatanie. Z kolei do przechowywania parasoli można wykorzystać solidną osłonkę na kwiaty albo zainwestować w profesjonalny stojak.

     

Tworząc przedpokój chciałam, aby był on minimalistyczny. Pomogła mi w tym niewielka przestrzeń, jaką dysponujemy. Dzięki temu, mam w przedpokoju tylko to co niezbędne. Na co dzień znajdują się tu buty, w których aktualnie chodzimy oraz parasol. Zimą dojdą jeszcze puchate kurtki, a gdy zacznę pracę – podręczna torebka. Wiem, że poszłam trochę na łatwiznę zaczynając porządki od tego pomieszczenia, ale liczę, że jak tylko temperatury zaczną być bardziej przyjazne, wezmę się poważnie do roboty i pozbędę się rupieci z pozostałych zakamarków mieszkania.

  

A jak wyglądają Wasze przedpokoje? Macie problem z utrzymaniem w nich porządku?

10 thoughts on “Porządny przedpokój”

  1. w mieszkaniu mojej Natalii w przedpokoju panuje chaos, są tam kurtki, szale, parasolki, buty, są kosmetyki przed lustrem, na szczęście ostatnio moja luba zabrała się trochę za porządki, pochowała ubrania a niepotrzebne rzeczy powyrzucała i od razu zrobiło się dużo przyjemniej

    1. Taki już urok kobiety, że trzyma swoje kosmetyki wszędzie, gdzie popadnie 🙂 Odkąd u mnie jest mały przedpokój też jest jakoś tak przyjemniej 🙂

  2. Mam przedpokój, całkiem spory, tak jak piszesz czasem jest dużo rzeczy, których nie potrzeba;) ale na ogół mamy takie szafki, że wszystko na bieżąco się chowa i nie ma bałaganu;)

    1. Zazdroszczę miejsca na wstawienie szafki 🙂 Nasze mieszkanie jest bardzo małe i mamy właściwie jedną dużą szafę w pokoju dziennym. Niby wszystko się mieści, ale w szafkach i na wieszakach jest mega ścisk 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.