Pomysły na zabawy oczepinowe

Północ to wciąż ważny moment każdego wesela. Zaczynają się wtedy tzw. oczepiny. Wiele par odchodzi obecnie od tej tradycji, gdyż atrakcje tego punktu imprezy często okraszone są sporą ilością niewybrednych skojarzeń. My również byliśmy sceptyczni, czy warto urządzać tego typu zabawy. Ostatecznie jednak zdecydowaliśmy się na kilka konkursów o stonowanej wymowie.

W pogoni za welonem lub ślubną muszką

To chyba najbardziej popularna zabawa wesela, która występuje we wszystkich regionach Polski. Wokół pary młodej gromadzą się inni uczestnicy wesela, których celem jest złapanie atrybutów nowożeńców, czyli welonu lub muszki. Odbywa się to najczęściej poprzez taniec w kółku, choć zdarza się, że panny lub kawalerowie ustawiają się za jednym z nowożeńców i wówczas następuje przekazanie insygniów. W pierwszej kolejności wyłania się tzw. nową pannę młodą, gdyż wg tradycji kobieta, która złapie welon jako pierwsza wyjdzie za mąż. Później jest pora na pana młodego. W celu uatrakcyjnienia zabawy zebrani mogą wykonywać określone figury taneczne (np. tańczyć trzymając się za kostki nóg) lub zmieniać kierunek. Zgodnie  z założeniem w zabawie powinny uczestniczyć panny oraz kawalerowie najlepiej po 15 roku życia, ale zdarza się, że uczestnikami są osoby młodsze lub w stałych związkach małżeńskich. O ile pierwsza sytuacja może być dość kłopotliwa, o tyle druga nie powinna stanowić problemu. W końcu to i tak tylko zabawa, w której zwycięzcy na koniec wykonują wspólny taniec. Jeśli welon lub muszę złapie dziecko, najlepiej powtórzyć losowanie. Po zakończeniu wesela nowożeńcy z reguły odbierają swoje atrybuty, choć może dojść do sytuacji, że nowi państwo młodzi nie będą chcieli się z nimi rozstać.

Źródło: Unsplash by Pexels

Test zgodności

Państwo młodzi siadają na krzesłach odwróceni do siebie plecami. Wręcza się im kartki z napisami „ja” oraz „ona” lub „on”. W przypadku braku kartek, wykorzystuje się obuwie. Następnie nowożeńcy muszą odpowiedzieć na kilka pytań, których celem jest sprawdzenie ich zgodności. Najczęściej są to pytania typu: „kto pierwszy nawiązał znajomość?”, „kto będzie zarządzał pieniędzmi?”, „kto będzie sprzątał w domu?” albo „kto pierwszy zasypia?”. Chcąc udzielić odpowiedzi, nowożeńcy jednocześnie podnoszą kartkę lub rodzaj obuwia.

Gorące krzesła

Do zabawy potrzebnych jest kilka par. Na środku sali ustawia się w okręgu krzesła odpowiadające liczbie par. Osoby, które biorą udział w konkursie tańczą dookoła krzeseł, a gdy muzyka przestaje grać muszą jak najszybciej zająć miejsce. Para, dla której zabranie siedzenia odpada. Aby uatrakcyjnić konkurs można po zaprzestaniu grania muzyki wykonać dodatkowe zadanie np. jedna osoba z pary musi wypić kieliszek wódki/soku, mężczyzna musi założyć marynarkę, kobieta musi zjeść jakiś owoc/ciastko itp.

Zbieranie na wózek

Również jedna z bardziej popularnych zabaw oczepinowych, stosowana z reguły na ich zakończenie. Bierze w niej udział para młoda, świadkowie oraz goście, którzy chcą zatańczyć z nowożeńcami. Każdy, kto chce zatańczyć z panną młodą lub panem młodym musi u świadków uiścić opłatę. Może to być symboliczna złotówka. Kolejni goście podchodzą i na zasadzie „odbijany” kontynuują taniec. Najczęściej zabawa ta wykonywana jest do walca z „Nocy i dni”, który orkiestra lub DJ powtarza w miarę jak wielu jest chętnych. Tak zgromadzone środki Młoda Para przeznacza na symboliczny wózek dla przyszłego potomka.

Taniec z figurami

Zabawa wymagająca zaangażowania kilku par. Zespół lub DJ puszczają muzykę a poszczególni tańczą. W pewnym momencie prowadzący zabawę ogłasza figurę, którą powinny wykonać osoby biorące udział np. taniec z partnerką na rękach lub taniec na jednej nodze. Para, która jako ostatnia wykona figurę odpada z rywalizacji. Kolejny etap to inna figura np. taniec plecami do siebie albo taniec w przysiadzie. Figury zależą od Waszej wyobraźni. Do konkursu można użyć także rekwizyty np. balony.

Balony z wróżbą

Ta zabawa wymaga wcześniejszego przygotowania karteczek z wróżbami i samych balonów. Do balonu wrzuca się karteczkę z wróżbą i pompuje balon. Państwo młodzi na zmianę wybierają po kilka balonów (np. po 5) a następnie je przekuwają oraz odczytują, co wylosowali. Na kartkach można wpisać takie rzeczy jak np. „Będziesz pierwsza wstawać”, „Będziesz robił zakupy”, „Będziesz wyrzucać śmieci”, „Będziesz codziennie mówić Kocham Cię” itp. Tu również wszystko zależy od Waszych pomysłów.

Źródło: spemone by Pexels

Nic na siłę

Obawialiśmy się, że goście nie będą chcieli brać udziału w zabawach oczepinowych. Na szczęście całkiem nieźle się w nie zaangażowali. Są jednak takie imprezy, że goście są stateczni. Wówczas nie ma sensu ich na siłę ciągnąć do konkursu. W takich sytuacjach lepiej zrezygnować z bardziej absorbujących zabaw na rzecz kilku tańców w kółeczku, czy testu zgodności.

Pogadaj o tym z zespołem lub DJ-em

Kwestię zabaw oczepinowych warto wcześniej ustalić z zespołem lub DJ-em, gdyż może okazać się, że macie dwie wizje tego momentu. W toku takiej rozmowy warto punkt po punkcie określić, jakie zabawy będą organizowane. Zdarza się, że zespół lub DJ ma własny asortyment zabaw, więc możecie z niego skorzystać jak również podpytać, które z nich cieszą się największym udziałem gości weselnych. W ten sposób dobierzecie coś dla siebie.

 

Oczepiny to piękna tradycja, którą warto kultywować. To także jedna z atrakcji weselnych, która urozmaica całe przyjęcie. Warto przemyśleć ten punkt wesela i wybrać kilka zabaw, tym bardziej, że jest z czego wybierać.

  

A Wy jakie znacie zabawy oczepinowe? Jesteście zwolennikami tej tradycji?

2 thoughts on “Pomysły na zabawy oczepinowe”

  1. Jestem w trakcie planowania wesela. Ostatnio z narzeczonym byliśmy na 3 (istny maraton weselny). Bardzo spodobał mi się test zgodności. Oczywiście łapanie welonu obowiązkowo – raczej w formie kółka. Fajne były też balony z wróżbami. Podoba mi się także taniec ze świecami – pary tańczą trzymając świecę i starają się jej nie zgasić. Bardzo elegancko i romantycznie wygląda ta zabawa. Świetna jest też rywalizacja panien u kawalerów w głośniejszym śpiewaniu – zwykle jakiej ludowej przyśpiewki. Przyznam, że nie podoba mi się gdy małe dzieci biorą udział w takich zabawach, bo jednak ich wymowa jest inna – mają jakieś znaczenie.

    1. Świece wyglądają imponująco, ale niestety nie każda sala pozwala na zorganizowanie takiej zabawy z uwagi na zagrożenie pożarowe. Nie mówiąc już o tym, że niektórzy goście mogą obawiać się o swoje stroje i fakt, że zostaną pochlapani woskiem.
      Co do dzieci, to uważam, że w ogóle nie powinny brać udziału w zabawach oczepinowych. Dla mnie taką granicą wieku jest 15 lat, ale sama bawiłam się na weselach, gdzie do łapania welonu startowały ośmiolatki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.