Maroko – spadkobierca wspaniałego królestwa Maurów

Jak już niejednokrotnie wspominałam, wybieram się w lutym w podróż przedślubną do Maroko. Tym razem wyjazd organizuje nam biuro podróży, ale nie zmienia to faktu, że przed wycieczką dobrze jest się przygotować i poznać trochę historię oraz kulturę danego miejsca. W związku z tym, wyszukałam garść informacji na temat Maroka*.

Metryczka

Oficjalna nazwa: Królestwo Maroka

Powierzchnia: 446 550 km²  (prawie 1,5 razy większa niż Polski)

Ludność: 33,2 mln

Stolica: Rabat

Ustrój: monarchia konstytucyjna

Waluta: 1 dirhem marokański = 100 centymów

Graniczy z : Algierią, Saharą Zachodnią i Hiszpanią

Kartki z kalendarza historii

Marokiem władali kolejno Kartagińczycy, Rzymianie i Wandale. W VI wieku panowało tu Bizancjum. Około 685 r. przybyli na te tereny Arabowie przynosząc islam.

Pod koniec XIX wieku Maroko było obiektem zainteresowania państw imperialnych. Rywalizowały o nie Francja, Hiszpania i Niemcy. W 1912 r. większość kraju stała się francuskim protektoratem. Hiszpanii pozostawiono niewielki protektorat na północy,  a Tanger stał się strefą międzynarodową.

Marokańskie oddziały walczyły w I wojnie światowej po stronie Francji, a także u boku generała Franco w hiszpańskiej wojnie domowej.

W czasie II wojny światowej w Maroku lądowały wojska aliantów, aby wyprzeć Niemców z Afryki Północnej. W 1943  r. w Casablance spotkali się Churchill, Roosevelt i de Gaulle.

W 1956 r. Maroko odzyskało niepodległość od Francji  i do kraju przyłączono Tanger. Hiszpańskie posiadłości powróciły w 1969 r.

W 1957 r. sułtan Sidi Muhammad Ben Yussef został królem, a w 1961 r. tron odwiedził jego syn Hasan II. Obecnie krajem rządzi syn Hasana II – Muhammad VI ( od 1999 r.)

W 1975 r. król Hasan II zorganizował „Zielony marsz”, w ramach którego 350 tysięcy nieuzbrojonych żołnierzy wkroczyło na tereny dzisiejszej Sahary Zachodniej.

Od 1995 r.  ma umowę handlową z UE.

Obecnie Maroko jest jednym z trzech królestw, które zostały w Afryce. Jest to konserwatywne państwo, które usiłuje zachować bliskie związki z innymi krajami arabskimi, a zarazem prowadzi zdecydowanie prozachodnią politykę.

Krajobrazy

Maroko to kraj kontrastów: wysokie ośnieżone zimą góry, spieczona Sahara oraz zielone uprawne tereny na wybrzeżu Atlantyku i Morza Śródziemnego.

Północ kraju ma przyjemny, śródziemnomorski klimat z gorącymi latami oraz łagodnymi, wilgotnymi zimami.

Naturalna roślinność to śródziemnomorska makia na Północy, a także górskie lasy na stokach Atlasu.

Pocztówka z Maroka

Ludzie

W Maroko jest ponad 30 mln ludzi. Większość jest pochodzenia mieszanego po arabskich, berberyjskich, a później też hiszpańskich i francuskich przodkach.

Oficjalnym językiem jest arabski, ale w centralnej, górzystej części kraju często słyszy się berberyjski. W miastach, do prowadzenia interesów, używa się języka francuskiego a czasami także hiszpańskiego.

Niemal wszyscy Marokańczycy są muzułmanami, ale panuje tu większa tolerancja religijna niż w innych krajach arabskich.

Nauka obowiązkowa  trwa od 7 do 13 roku życia, ale połowa dorosłych to analfabeci.

Gospodarka

Maroko to kraj głównie rolniczy. Najważniejsze uprawy to pszenica, jęczmień i kukurydza. Poza tym, Maroko jest jednym z największych na świecie eksporterów owoców cytrusowych. Uprawia się tam oliwki, winorośl i wiele gatunków warzyw.

Kraj jest największym na świecie producentem srebra. Posiada też rudy żelaza, cynku, manganu, ołowiu, kobaltu, oraz jedyne większe złoża węgla kamiennego w Afryce Północnej.

Maroko jest niemal samowystarczalne jeśli chodzi o tkaniny, ma również na swoim terytorium montownie samochodów, fabryki mydła i cementu oraz najlepiej rozwinięte w Afryce rybołówstwo morskie.

Turystyka jest jednym z największych źródeł dochodów.

      

Pocztówka z Maroka

Na podstawie tych dość lakonicznych informacji muszę przyznać, że Maroko wydaje się niezwykle fascynującym państwem. Nigdy nie miałam do czynienia z kulturą arabską, więc jestem bardzo ciekawa, jak wygląda ona w rzeczywistości. Poza tym, nie mogę się doczekać zwiedzania dawnych posiadłości królewskich i ogromnej ilości Słońca w środku zimy.

  

A Wy, jakiej na jaką podróż szczególnie czekaliście w swoim życiu? Czy myśleliście kiedyś o wyjeździe do Maroko?

*Opracowano na postawie Elżbieta Wierzbicka (red.), Przewodnik po świecie. Ilustrowana encyklopedia geograficzna, Warszawa 1998, s. 426 i 427.

2 thoughts on “Maroko – spadkobierca wspaniałego królestwa Maurów”

  1. Samodzielnie organizowana podróż do Maroka kosztuje ok 600 – 900zł (lot z hotelem bez posiłków). W takiej kombinacji przylecieć można do Agadiru a wrócić np. z Marakeszu, albo z Fezu przez Madryt i zobaczyć jeszcze kawałek Hiszpanii. A ty jak planujesz zwiedzać? A może leżeć i wypoczywać na plaży?

    1. My ze względów bezpieczeństwa zdecydowaliśmy się na wyjazd zorganizowany przez biuro podróży, więc koszty były większe. Zwiedzaliśmy Agadir, Fez, Casablancę, Marrakesz, Essouairę, Volubillis, Meknes i Al-Dżadidę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.