Mamy zaszczyt zaprosić…

Wybór zaproszeń ślubnych to jedno z ważniejszych przygotowań do tej wielkiej uroczystości. To również przysłowiowa „jaskółka” obwieszczająca światu Wasze małżeńskie plany. Dzięki nim, dajecie bliskim osobom znak, że Wasze narzeczeństwo zmierza w konkretnym kierunku. Z tego względu warto poświęcić zaproszeniom nieco uwagi, by były nie tylko funkcjonalne, ale też oddawały klimat organizowanej uroczystości.

Kiedy zamówić zaproszenia?

Nie ma dokładnej daty, która przesądzałaby o konieczności wyboru zaproszeń ślubnych. Siłą rzeczy, nie może się to odbyć wcześniej niż przed ustaleniem terminu uroczystości, załatwieniem sali weselnej oraz zorganizowaniem oprawy muzycznej. Jeśli wiecie, kiedy i gdzie chcecie zawrzeć związek małżeński, to nic nie stoi a przeszkodzie, by pomyśleć o zaproszeniach.

Jakie zaproszenia wybrać?

Oferta zaproszeń ślubnych jest bardzo bogata. Na rynku dostępnych jest tyle wzorów i kolorów, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dobrze, jeśli zaproszenie wpisuje się w ogólną konwencję uroczystości tj. komponuje się z kolorem przewodnim wesela oraz charakterem imprezy. Modne ostatnio śmieszne zaproszenia z pewnością nie będą pasować do uroczystości w ekskluzywnym hotelu, podobnie jak bardzo eleganckie zaproszenia nie będą dobrze wyglądać, gdy przyjecie weselne organizowane jest w remizie strażackiej. Z tego względu warto wybrać taki wzór i kolorystykę, które będą nawiązywać do miejsca i czasu uroczystości a także do strojów lub dodatków ślubnych.

Co powinno zawierać zaproszenie?

To chyba oczywiste, ale dla porządku warto przypomnieć podstawowe informacje. Przede wszystkim należałoby zacząć od podania imion i nazwisk narzeczonych. Niby każdy wie kim jesteście, ale osoby starsze albo dalsza rodzina może mieć problem z waszymi nazwiskami. W związku z tym, warto przypomnieć je na zaproszeniu ślubnym. Kolejnym obowiązkowym punktem zaproszeń jest podanie daty i godziny ceremonii ślubnej. Chodzi o to, by każdy z gości wiedział, gdzie i o której godzinie powinien się pojawić. Dobrym zwyczajem jest także podawanie adresu miejsca, w którym planujecie się pobrać. Dotyczy to szczególnie uroczystości organizowanych w plenerze. W przypadku ceremonii w USC albo Kościele wystarczy napisanie dokładnej nazwy  tego miejsca. Oczywiście na zaproszeniu ślubnym nie może zabraknąć informacji o tym, kogo zapraszacie. Wpisując te dane postarajcie się używać pełnych imion i nazwisk zapraszanych gości. Niedopuszczalne jest stosowanie pseudonimów, zdrobnień, czy tytułów rodzinnych (np. Grubego, Oleńkę, wujka Czesia). Oprócz tego, należy pamiętać, żeby poprawnie odmienić każde z nazwisk oraz nie zrobić literówek w imionach i nazwiskach gości. Jeśli organizujecie również wesele, to powinniście na zaproszeniu zawszeć informacje, gdzie się ono odbędzie. W tym przypadku należy także podać także adres wybranej przez Was restauracji, hotelu itp.

Źródło: Nadzwyczajki.pl

Co jeszcze można umieścić na zaproszeniu?

Ostatnio bardzo modne jest umieszczanie na zaproszenia ślubnych adnotacji na temat pożądanych prezentów. Taki przekaz zawarty jest najczęściej w formie zabawnego wierszyka. Dzięki niemu zaproszeni wiedzą, że zamiast kwiatków wolelibyście np. wino, czekoladki, książki itp. Oprócz tego, coraz częściej pojawia się także prośba o potwierdzenie przybycia na wesele. Wiadomo, taka impreza trochę kosztuje, więc narzeczeni i ich rodzice chcą mieć pewność, jak dużo miejsc przygotować. Jeśli planujecie przyjęcie tematyczne, warto również o tym poinformować gości. Możecie np. poprosić ich aby ubrali się w stylu lat 50. albo  by przebrali się w stroje szlacheckie itp. To samo tyczy się przyjęcia, na którym nie przewidujecie udziału dzieci. W takiej sytuacji musicie dać gościom wyraźnie do zrozumienia, że nie zapraszacie ich potomstwa. Najlepiej zrobić to poprzez niewymienienie ich w zaproszeniu albo napisanie osobnego zdania dotyczącego charakteru zabawy.

Kiedy i jak zapraszać?

W dobrym tonie jest  zapraszanie gości z wyprzedzeniem. Zwyczajowo przyjmuje się, że nie powinno to być później niż na dwa miesiące przed planowanym terminem uroczystości. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest dostarczenie zaproszeń na trzy-cztery miesiące przed przyjęciem. Dzięki temu, każdy członek rodziny, przyjaciel, znajomy może uwzględnić Waszą uroczystość w swoim kalendarzu. Jeśli organizujecie ślub i wesele w wakacje, warto pomyśleć o zaproszeniu gości już na początku roku, kiedy to większość osób ustala terminy urlopów wypoczynkowych. Jeśli zaś chodzi o formę zapraszania – najlepiej i najbardziej elegancko jest pofatygować się do każdego z gości osobiście. Wiem z doświadczenia, że często jest to niemożliwe np. ze względu na znaczne odległości. Wówczas dopuszczalne jest przesłanie zaproszenia za pomocą poczty. Aby jednak nikt się nie obraził, wypada zadzwonić wcześniej do danej osoby i telefonicznie ją zaprosić, a następnie poinformować, że zaproszenie zostanie przesłane pocztą.

O czym jeszcze warto pamiętać w kwestii zaproszeń?

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że drukarnia potrzebuje nieco czasu na zrealizowanie zamówienia. W związku z tym, nie czekajcie z zaproszeniami do ostatniej chwili, bo może się okazać, że nie dostaniecie zaproszeń na czas. Oprócz tego, zawsze warto zamówić 5-10 zaproszeń więcej niż liczba gości. Może się zdarzyć, że w trakcie przygotowań zechcecie zaprosić kogoś jeszcze, albo ktoś z Waszej rodziny zmieni dane osobowe. Jeśli o to chodzi, to zawsze należy wpisywać frazę „wraz z Osobą Towarzyszącą” w przypadku osób, które nie zawarły związku małżeńskiego albo nie są w długoletnim konkubinacie. Dzięki temu unikniecie wpadek związanych z tym, że jakieś pary rozeszły się tuż przed Waszym weselem. Zapraszając gości warto pamiętać także o tym, by treść zaproszenia była napisana czytelną czcionką. Wszelkie zawijasy, choć bardzo ładne – często są trudne w odbiorze. Oprócz tego, postarajcie się, by zaproszenia wyglądały schludnie i starannie. Wysyłając je pocztą, nie skąpcie na przesyłkę poleconą  i dodatkową kopertę – w ten sposób będziecie mieć pewność, że gość otrzymał zaproszenie. Dodatkowa koperta zaś uchroni je przed zniszczeniem, dzięki czemu odbiorca będzie miał taki sam egzemplarz, jak goście, którym wręczaliście je osobiście.

Źródło: Nadzwyczajki.pl

Z własnego doświadczenia mogę dodać, że wybór zaproszeń ślubnych nie jest łatwy. Ogrom możliwości jakie oferują drukarnie powoduje, że ciężko wybrać tylko jeden wzór. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w wyborze uczestniczą też rodzice. Wówczas każdy ma inne zdanie. W związku z tym, warto na spokojnie wybrać kilka propozycji i dopiero te przedstawić rodzicom (pod warunkiem, że to oni mają je finansować). Warto też przejrzeć oferty na Allegro – jest tam wiele przystępnych cenowo zaproszeń.

  

A jakie są Wasze rady w kwestii zaproszeń ślubnych? O czym Waszym zdaniem jeszcze warto pamiętać?

7 thoughts on “Mamy zaszczyt zaprosić…”

  1. Ostatnio spotkałem się też z różnymi rodzajami zaproszeń na jedno wesele. Tzn dla bliskiej rodziny były inne, dla znajomych inne a dla dalekich wujków jeszcze inne. Całkiem fajnie to wyszło 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.