Kupujemy suknię ślubną

Zakup sukni ślubnej to kulminacyjny punkt przygotowań do ślubu i wesela. Stanowi on zwłaszcza dla kobiet bardzo ważne wydarzenie. I choć każda z nas od dzieciństwa wyobrażała sobie, jak ta jedyna kreacja będzie wyglądać, w momencie kiedy przychodzi pora na jej zakup, mamy mętlik w głowach. Wszystko za sprawą ogromnych możliwości jakie oferują nam salony mody ślubnej oraz zmieniających się trendów. W związku z tym, nim wybierzemy się na poszukiwania tej jedynej sukni naszych marzeń, warto się do tego odpowiednio przygotować w domu.

Budżet na suknię

To podstawowa kwestia, którą powinnyśmy rozważyć. Wprawdzie każda z nas chce w tym wyjątkowym dniu wyglądać olśniewająco, ale już nie wszystkie możemy pozwolić sobie na wydatki rzędu 4000 zł lub więcej. Wobec tego musimy ustalić, ile możemy wydać na zakup sukni ślubnej. Pamiętajmy, że sama kreacja to nie wszystko. Do kosztów ubioru musimy dodać wydatki związane z zakupem bielizny, butów i welonu. Jeśli planujemy uroczystość w chłodniejsze miesiące, powinnyśmy także zaopatrzyć się w jakieś okrycie wierzchnie. Warto pamiętać o tym, że na stronach internetowych często nie ma podanych cen sukien ślubnych. Sklepy nie chcą też udzielać takich informacji przez telefon, w związku z tym, najlepiej wybrać się i osobiście porozmawiać o zamówieniu. Z tyłu głowy dobrze jest także pytać o ewentualne zniżki, gdyż salony często mają je przygotowane dla tych, co o nie pytają.

Szyta, wypożyczona, z drugiej ręki a może z sieciówki

Skoro wiemy już, ile możemy przeznaczyć na zakup sukni ślubnej musimy ustalić, w jaki sposób chcemy wejść w jej posiadanie. Może

 

Model bardzo podobny do mojej.
Źródło: Photo Mix by Pexels

się to odbyć poprzez zakup sukienki szytej na miarę. W takim przypadku najczęściej wybieramy sobie model, który się nam najbardziej podoba, a zakład szyje suknię dostosowaną do naszych gabarytów. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które nie mają idealnej figury, gdyż w ten sposób można dostosować ubiór do sylwetki. Koszt takiej sukni to minimum ok. 1800 zł.

Osoby, które nie mają problemu z figurą i są dość proporcjonalne mogą skorzystać z opcji wypożyczenia. Wówczas otrzymują gotowy model z salonu, które są zobowiązane zwrócić w określonym terminie. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że później ślubny strój nie kurzy się nam na wieszaku i nie musimy się przejmować jego przechowywaniem. Cena wypożyczenia uzależniona jest od nominalnej wartości sukienki. Modele z tzw. średniej półki kosztują ok. 500-800 zł. Musimy się także liczyć z koniecznością uiszczenia kaucji, która jest zwraca w dniu oddawania sukni do salonu.

Trzecim rozwiązaniem jest kupno sukienki z drugiej ręki. W Internecie jest mnóstwo ogłoszeń dotyczących sprzedaży sukien ślubnych. To idealna opcja dla osób, które mają ograniczony budżet weselny. Niestety, biorąc pod uwagę fakt, że sprzedawane są głównie suknie szyte na miarę, może być problem ze znalezieniem takiej, która będzie pasować idealnie.

Wreszcie możemy zdecydować się na kreację z sieciówki. Wiele popularnych marek oferuje sukienki letnie, które z powodzeniem mogłyby ogrywać rolę kreacji ślubnej. Ich atutem jest niższa cena a także możliwość późniejszego ponownego wykorzystania. Z drugiej jednak strony, w takiej stylizacji z pewnością nie będziemy wyglądały na gwiazdy wieczoru.

Ustal czego szukasz

Każda z nas jest inna. Różnimy się wzrostem, posturą a przede wszystkim gustem. W związku z tym, musimy ustalić, jaki tym sukienki najbardziej nam się podobają i w czym czułybyśmy się dobrze. Dotyczy to zwłaszcza typowych sukien ślubnych, które dostępne są w kilku fasonach. Niemniej jednak nie warto kurczowo trzymać się swojej wizji. W salonach pracują profesjonalne konsultantki, które chętnie pomogą Wam wybrać odpowiedni model. W końcu im też zależy na tym, abyście pięknie wyglądały tego dnia.

Zaplanuj poszukiwania

Przede wszystkim sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajdują się salony ślubne i od nich zacznij. Z doświadczenia wiem, że wyruszanie do odległych miejsc po suknie nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż możecie mieć później problem z transportem na przymiarkę albo po samą suknię. Postaraj się także, aby w tych szczególnych zakupach towarzyszyła Ci osoba, która nie tylko będzie potrafiła dobrze ci doradzić z zakupem, ale także podniesie Cię na duchu, gdy nie uda się nic upolować.

Jeśli już to uda Ci się zorganizować to nie pozostaje ci nic innego, jak dzwonić po salonach i umawiać się na konsultacje. Zarezerwuj sobie około 2 godzin na każdy salon. Mniej więcej tyle zajmie Ci rozmowa z konsultantką, wybór odpowiednich modeli i przymiarki. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie warto przymierzać wszystkiego, co jest tylko dostępne w sklepie. Salony najczęściej pozwalają na przymiarkę od 3 do 5 modeli. Wynika to z tego, że i tak nie będziecie w stanie wszystkiego ogarnąć, tym bardziej, że podczas przymiarek najczęściej obowiązuje zakaz robienia zdjęć. W związku z tym, dokonując wyboru będziecie musiały polegać na własnej pamięci.

Przygotuj się do przymiarek

Przede wszystkim nastaw się na to, że możesz nic nie znaleźć. Jak już to sobie uświadomisz, to nie opuści Cię dobry humor podczas poszukiwań. Jeżdżąc po salonach ślubnych warto się wygodnie ubrać, gdyż przymiarki mogą być czasochłonne. W związku z tym nie powinno się na ten dzień wybierać jakiś skomplikowanych stylizacji. Ważną rzeczą jest bielizna. Najlepiej jeśli założycie cielistą z odpinanymi ramiączkami. Dzięki temu, nie będzie Was rozpraszać prześwitujący czarny biustonosz spod koronkowej góry sukienki. Jeśli zaś chodzi o buty, to salony najczęściej na potrzeby przymiarek mają swoje. Niemniej jednak, jeśli i tak je już kupiłaś, to będzie Ci w nich wygodniej. Dodatkowo, jeśli decydujesz się na wypożyczenie lub zakup sukni z drugiej ręki, własne obuwie pozwoli Ci ocenić, czy dana sukienka jest odpowiednio długa.

Źródło: Pixabay by Pexels

Zdecyduj się i kup

Nie zawsze udaje się jednego dnia podjąć decyzję o zakupie sukienki. Jeśli jednak tak się stanie, to pamiętaj o tym, aby zawrzeć umowę z salonem. W przypadku wyboru sukni szytej na miarę sprawdź, czy do umowy prawidłowo wpisano model i kolor sukienki. Ustal także kiedy będą miały miejsce przymiarki oraz jak będą rozliczane ewentualne poprawki. Przede wszystkim upewnij się, że kreacja będzie gotowa przed ślubem. Najczęściej odbiór planowany jest na tydzień przed uroczystością. Możesz także dokonać zakupu dodatków. Welony najczęściej są ekstra płatne, podobnie jak stroiki do włosów, czy obuwie. Jeśli jednak chcesz je nabyć w danym salonie, zawrzyj w umowie zapis o ich cenie, aby potem nie spotkała Cię niemiła niespodzianka. Na koniec warto ustalić sposób płatności. Najczęściej i najbezpieczniej jest uregulować należność w dwóch ratach. Pierwsza wpłacana w formie zaliczki powinna wynosić ok. 20-30% wartości zamówienia i być uregulowana w momencie podpisania umowy. Reszta wpłacana jest przy odbiorze.

 

Na koniec tych rozważań warto pamiętać, aby nie kupować sukni na ostatnią chwilę. Dotyczy to zwłaszcza tych, które mają być szyte na miarę. W tym przypadku trzeba zdecydować się na około 5 do 7 miesięcy przed planowaną uroczystością. W pozostałych przypadkach również nie warto zwlekać, gdyż pośpiech jest najczęściej złym doradcą.

  

A jak wyglądały Wasze poszukiwania sukni ślubnej? Na co się zdecydowałyście?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.