Jak czyścić zabawki?

Wakacje to dobry moment, aby zatroszczyć się o zabawki dzieciaków. W końcu teraz są one szczególnie eksploatowane. Razem z maluchami biorą udział w podwórkowych grach lub jeżdżą z nimi na wycieczki. Łatwo więc mogą się pobrudzić a tym samym złapać jakieś bakterie. W związku z tym, dobrze jest je od czasu do czasu odświeżyć. Higiena zabawek jest szczególnie istotna w przypadku najmłodszych dzieci, które poznają świat nie za po mocą oczu, ale często buzi. Poniewierające się po brudnej podłodze misie, klocki albo inne zabawki wraz z kurzem, włosami i bakteriami trafiają później do ust dziecka, powodując nieprzyjemne zatrucia, biegunki albo alergie.

Plastikowe zabawki

Spokojnie można je wrzucić do wody z dodatkiem płynu do kąpieli albo mydła. Przy pomocy gąbeczki można je bez problemu wyczyścić. Ważne, aby je później dokładnie wypłukać w czystej wodzie. W ten sposób pozbędziemy się resztek środków czystości. Na koniec zabawki należy wytrzeć suchą ściereczką. Po takiej obróbce są gotowe do ponownego użycia.

Źródło: Tookapic by Pexels

Drewno na wilgotno

Drewniane zabawki pod wpływem długotrwałej kąpieli mogłyby się zniszczyć. Wobec tego, można odświeżyć je nawilżoną gąbeczką. Usuniemy kurz i bardziej uporczywy brud, nie niszcząc przy tym zabawki.

Pluszaki do pralki

Większość misiów albo innych zwierzątek można prać w pralce. Szczegółowe informacje o sposobie ich czyszczenia dostępne są na metce. Zdaje sobie jednak sprawę, że większość osób odcina metki, więc dla przypomnienia dodam, że pluszami powinno się prać tak jak ubrania delikatne. Jeśli zabawki są jakoś szczególnie zdobione, powinniśmy umieścić je w woreczku do prania, a gdy takim nie dysponujemy – możemy wsadzić je do poszewki na poduszkę, którą następnie zawiążemy sznurkiem. W ten sposób pralka nie pożre jakiś drobnych elementów stanowiących część pluszaka. Po wyschnięciu należy uczesać zabawkę miękką szczoteczką, aby przywrócić ładną strukturę futerka. Po takim praniu maskotka będzie jak nowa.

Źródło: Tetyana Kovyrina by Pexels

Są jednak maskotki, których nie powinniśmy czyścić przy pomocy pralki. Wówczas możemy przetrzeć je wilgotną gąbeczką nasączoną roztworem wody i mydła. Większe plamy z łatwością usuniemy płynem do prania odzieży wełnianej. Trzeba wetrzeć płyn w plamę, a potem gąbeczką z czystą wodą usunąć pianę. Na zakończenie należy wysuszyć pluszaka suszarką do włosów nastawioną na chłodne powietrze. Jeśli jednak nie chcemy się bawić w gąbeczki, możemy do worka wsypać trochę sody oczyszczonej, wrzucić do środka zabawkę i porządnie wytrząsnąć. Następnie musimy szczoteczką albo odkurzaczem usunąć sodę i mamy zabawkę jak nową.

     

Własnych dzieci wprawdzie nie mam, ale czasami jak idę ulicą lub jadę tramwajem to przeraża mnie stan dziecięcych zabawek. Nie jestem zwolenniczką sterylnej czystości, ale ubłocone lalki albo wysmarowane czymś misie nie stanowią w mojej ocenie atrakcyjnego przedmiotu do przytulania. Wobec tego, nie wyobrażam sobie, że moje dziecko miałoby się bawić czymś nie tylko brudnym, ale i pełnym bakterii.

   

A jakie jest Wasze zdanie? Dbacie o zabawki swoich dzieci?

1 thought on “Jak czyścić zabawki?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.