Idealny zestaw sprzątający

Porządki to nie tylko dobre chęci. Często do ich sprawnego przeprowadzenia niezbędny jest odpowiedni sprzęt oraz środki czystości. Obecnie na rynku jest mnóstwo AGD, gadżetów oraz substancji chemicznych, które szybko pomogą nam się uporać z brudem. W gąszczu możliwości nie warto przesadzać. Lepiej skoncentrować się na tym, co faktycznie pomoże nam w sprzątaniu.

Sprzęty

Odkurzacz z kompletem akcesoriów – sprawdzi się do czyszczenia podłóg, łóżek, foteli, otworów wentylacyjnych, nawiewników a nawet pomoże w znalezieniu upuszczonych drobnych przedmiotów.

Wiadro z mopem – niezastąpione przy myciu podłóg. Teoretycznie można je zastąpić miską i ścierką do podłogi, ale ta technika nie będzie należała do najłatwiejszych. Wiadro możemy wykorzystać także do innych czynności, zaś mop będzie przydatny, gdy coś się nam rozleje.

Szczotka na długim kiju – nie jest obligatoryjna, ale może się przydać do omiatania ścian i sufitów z pajęczyn. Jeśli wymienimy jej zasadniczą część to możemy ją wykorzystać także do zamiatania przedpokoju w okresie deszczowym czy prac porządkowych na balkonie.

Ścierki do kurzu – absolutny must have. Możemy zaopatrzyć się w profesjonalne ścierki wykonane z mikrofibry lub innych włókien, albo przeznaczyć na ten cel stare koszulki, skarpetki, czy ręczniki.

Źródło: Lum3n.com by Pexels

Ścierki do podłogi – w obliczu korzystania z mopa mniej przydatne, ale niezastąpione gdy mamy do czynienia np. z wylewającą pralką lub potrzebujemy sprzątnąć większe zabrudzenia. W tym celu świetnie sprawdzą się stare ręczniki, które doskonale chłoną wodę.

Zmiotka i szufelka – atrybut każdej pani domu pozwoli nam cicho i szybko pozbyć się drobnych okruchów lub przenieść do kosza nieczystości z większej powierzchni.

Gumowe rękawice – ochronią dłonie przed niekorzystnym działaniem detergentów.

Stare szczoteczki do zębów – sprawdzą się podczas czyszczenia trudno dostępnych lub małych powierzchni.

Miska – z uwagi na mniejszą pojemność niż wiadro może być wykorzystana do mycia okien lub czyszczenia sprzętu w innych pomieszczeniach. Ja wykorzystuję ją także do przeniesienia prania z pralki do pokoju, gdzie stoi suszarka. Można ją również użyć jako organizer i przechowywać w niej środki czystości i drobne sprzęty do sprzątania.

Worki na śmieci – dzięki nim pozbędziemy się niechcianych przedmiotów z mieszkania. Poza tymi do wyrzucenia, możemy zapakować w nie przedmioty do oddania. Te większych rozmiarów i o większej gramaturze można wykorzystać także jako pokrowce na ubrania.

Waciki i patyczki kosmetyczne – podobnie jak szczoteczki do zębów sprawdzą się podczas czyszczenia różnego rodzaju zakamarków.

Szczoteczka do prania – niewielkich rozmiarów przedmiot pozwalający w łatwy sposób zaprać uciążliwe plamy z ubrań.

Źródło: Dom J by Pexels

Pędzel malarki z miękkim włosiem – idealne narzędzie do czyszczenia z kurzu drobnych bibelotów. Miękkie włosie pozwala dotrzeć do różnych zakamarków i wyprzeć z nich kłębki kurzu. Sprawdza się również do czyszczenia grzbietów książek albo wnętrz jednostek centralnych.

Środki czystości

Osobiście nie wyobrażam sobie porządków bez płynu do mycia szyb oraz naczyń. W moim zestawie sprzątającym nie brakuje również środka do czyszczenia toalet oraz uniwersalnego płynu, który wykorzystuję do czyszczenia wanny, podłóg czy mebli. W miarę potrzeb zaopatruje się także w środki do mycia pralek i zmywarek oraz substancje niezbędne do mycia naczyń w zmywarce. Pod ręką staram się mieć także ręczniki papierowe, gdy potrzebuje coś od razu wytrzeć do sucha (np. lustro albo inne lustrzane powierzchnie) oraz gąbeczki, które dzięki szorstkiej powierzchni pozwalają mi szybko uporać się z zaschniętym brudem. Dawniej korzystałam ze specjalnych sprejów do czyszczenia łazienek lub kuchni, ale ich funkcję przejął płyn uniwersalny. Poza tym, zawsze to trochę butelek mniej. Z kolei z kuchennych środków chętnie wykorzystuję sodę oraz kwasek cytrynowy.

  

Z technicznego punktu widzenia do sprzątania nie potrzeba wiele. Niestety, to, co najważniejsze czyli chęć do pracy jest nie do kupienia. W związku z tym, warto zgromadzić potrzeby sprzęt i środki czystości, by nie mieć pretekstu do odkładania porządków na później.

 

A Wy co wykorzystujecie do sprzątania?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.