Czysta kuchnia

Kuchnia jest sercem wielu domów. To właśnie w niej powstają pyszne dania i odbywają się najlepsze imprezy. Ważne więc, by zawsze sprzyjała działaniu, a nie demotywowała zagraconymi blatami, czy stosami żywności poupychanej po szafkach. Dla mnie pomieszczenie to ważne jest również dlatego, że „wita” naszych gości. W związku z tym, staram się, by kuchnia zawsze zachęcała do wejścia dalej, a nie odstraszała brudnymi naczyniami, czy porozwalanym sprzętem kuchennym. Jednakże nie tylko to co widoczne sprzyja pracy w kuchni. Wiele zależy również od tego, co kryje się w szafkach. Warto więc poświęcić chwilę i przejrzeć zawartość kuchennych zakamarków.

Sprzątaj tylko jedną szufladę lub szafkę na raz

Dzięki temu nie zmęczysz się zbytnio, a szybko odkryjesz efekty swojej pracy. Poza tym, wyciągając rzeczy tylko z jednego miejsca nie stworzysz stosu przedmiotów, który zniechęci Cię do dalszego działania i będziesz mogła/mógł dokładniej przyjrzeć się każdemu z nich. W ten sposób łatwiej Ci będzie ocenić, czy coś należy pozostawić w tym miejscu, czy może lepiej się go pozbyć albo zagospodarować w inny sposób lub w innym pomieszczeniu.

Zwróć uwagę na produkty żywnościowe

Wiele osób ma skłonność do robienia zbyt dużych zapasów. Przeglądając zgromadzone przedmioty należy sprawdzić ich termin przydatności do spożycia. Może się bowiem okazać, że kasza lub inny sypki towar są już przeterminowane i należy je wyrzucić. Równie wnikliwym należy być przy przeglądaniu puszek i słoików.

Źródło: Kaboompics // Karolina by Pexels

Przesyp sypkie produkty do puszek lub słoików

W ten sposób nie będziesz narażony/narażona na porozsypywane po całej szafce drobiny mąki czy bułki tartej. Przechowując je w słoiku unikniesz także ich kontaktu z molami spożywczymi albo innymi nieproszonymi lokatorami szafek. Łatwiej Ci będzie również wyciągać dany produkt, gdyż nie będzie zachodzić obawa, że jakieś opakowanie się rozerwie. U mnie wiele rzeczy jest w słoikach litrowych, które można nabyć jako samodzielny towar, albo wykorzystać zużyte np. po ogórkach konserwowych.

Wynieś niepotrzebne rzeczy

Jeśli na co dzień nie korzystasz z 10 litrowego garnka, spokojnie możesz wynieść go na strych lub do piwnicy. Dzięki temu, nie będzie zajmował ci miejsca w podręcznych szafkach. Zanim jednak to zrobisz, zawiń go w stare gazety i schowaj do kartonu. W ten sposób sprawisz, że nie ulegnie on szybkiemu zniszczeniu np. pod wpływem wilgoci.

Uprzątnij blaty

Schludna kuchnia to moim zdaniem taka, w której nie ma zbyt wielu rzeczy na widoku. Ważne jest, by mieć miejsce do gotowania, czy innych czynności wykonywanych w kuchni. Używana raz do roku gofrownica albo ozdobne filiżanki z pewnością są jakimś wyznacznikiem statusu majątkowego, ale na pewno nie sprzyjają kucharzeniu. No chyba, że ktoś akurat robi gofry. Prawda jest jednak taka, że wiele sprzętu posiadanego w domu nie używamy codziennie. W związku z tym, nie warto trzymać go na wierzchu. Po pierwsze się brudzi, a po drugie jest większa szansa, że zostanie zniszczony np. poprzez zrzucenie go z blatu.

Przechowuj rzeczy w pobliżu miejsc, gdzie ich używasz

Tyczy się to nie tylko kuchni, ale tu ma największe znaczenie. Dzięki temu możesz mieć potrzebne rzeczy zawsze pod ręką. Np. gdy kipi ci zupa i masz rękawicę kuchenną w pobliżu kuchenki od razu możesz zmniejszyć ogień i zdjąć przykrywkę. Jeśli zaś schowasz rękawicę głęboko do szuflady, proces kipienia znacznie się wydłuży. To samo tyczy się np. z przyborami kuchennymi, garnkami, czy składnikami potraw.

Ciężkie na dole, lekkie na górze

Szafki stojące powinny być zagospodarowane na ciężkie, masywne przedmioty. Można trzymać w nich np. zastawę stołową, garnki albo jakieś zapasy. Z kolei szafki wiszące można przeznaczyć na lekkie produkty spożywcze, szklanki itp. Dzięki temu mamy pewność, że nam nie opadną pod wpływem zgromadzonych przedmiotów.

Szuflady przeznacz na drobne przybory

Komody w kuchni to idealne miejsce na trzymanie sztućcy, drobnego sprzętu kuchennego, ściereczek oraz przyborów majsterkowicza. Dzięki stosunkowo małej przestrzeni szuflad, można łatwiej zapanować nad drobnymi rzeczami, a za sprawą specjalnych organizerów możliwe jest stworzenie uporządkowanej przestrzeni.

Źródło: Kaboompics // Karolina by Pexels

To co na wierzchu musi ładnie wyglądać

Jeśli chcesz, aby Twoja kuchnia była nie tylko funkcjonalna, ale też ładna, zainwestuj w ładne opakowania dla produktów stojących na otwartych półkach. Wiele z nich możesz wykonać samodzielnie. W ten sposób przebywanie w kuchni stanie się przyjemniejsze również ze względów estetycznych.

Nie zapomnij o stole

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką/ szczęśliwym posiadaczem stołu w kuchni, to staraj się nie zamienić go w wysypisko śmieci. Nie zapominaj, że kupiłaś/eś go po to, by móc spokojnie zjeść śniadanie albo napić się kawy w przerwie przygotowywania obiadu. W związku z tym, usuń z niego stare gazety, komputer albo inne niepotrzebne przedmioty. Zyskasz nie tylko przestrzeń ale i odrobinę spokoju.

     

Przyznam szczerze, że kuchnia jest jednym z moich ulubionych pomieszczeń. Lubię gotować i sprawia mi to ogromną przyjemność, gdy mogę robić to w czystym i zadbanym miejscu. Z kolei bałagan działa na mnie przygnębiająco i nie chce mi się nawet wstawić wody na herbatę.

   

A Wy jakie macie triki na czystą kuchnię? Co jest Waszą największą zmorą?

8 thoughts on “Czysta kuchnia”

  1. Moim ulubionym pomieszczeniem w domu jest kuchnia. Też staram się, aby blaty były jak najczęściej puste i ogólnie jak najmniej szpargałow na widoku.Na szczęście mam bardzo pojemne szafki 😉
    Niestety jeszcze nie dorobiłam się stołu i krzeseł w kuchni, a jest to takie moje małe marzenie – żeby mieć jadalnię. Ale najpierw musiałabym mieć większe mieszkanie 😛

  2. dobre porady, zgadzam się z nimi, przyznam się, że bardzo denerwują mnie niepochowane przybory kuchenne, rzeczy pozostawione na blacie, kuchnia choć jest dość mała chyba najwięcej czasu zabiera jeżeli chodzi o jej ogarnięcie, robię tak jak Ty tzn nie sprzątam wszystkiego naraz tylko np jedną szafkę, jedną szufladę ale za to do początku do końca

  3. Jestem za! I polecam pojemniki i wszelkiego rodzaju organizery – chyba my kobiety tak mamy, że je uwielbiamy 😉 Tym bardziej, ze ciężko znaleźć na wszystko miejsce w kawalerce…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.