Cztery atrybuty panny młodej

Ceremonia ślubna najczęściej poprzedzona jest długimi przygotowaniami. Zastanawiamy się nad wyborem sali, oprawy muzycznej oraz bierzemy udział w naukach przedmałżeńskich. Chcemy, aby ten dzień był wyjątkowy. Dążąc do zapewnienia sobie szczęścia na nowej drodze życia, staramy się nie pominąć żadnego aspektu tego wyjątkowego wydarzenia. Z tego względu często odwołujemy się do tradycji i przesądów związanych z tą uroczystością. Nic dziwnego, w końcu chcemy, aby nasze małżeńskie życie obfitowało w miłość, wierność i szczęście. Według tradycji może nam w tym pomóc obecność czterech atrybutów panny młodej.

Coś starego

Przyjęło się, że wraz z zawarciem związku małżeńskiego młoda para zakłada własną rodzinę i staje się odrębną komórką społeczną. Niemniej jednak, żadna rodzina nie żyje w oderwaniu od wcześniejszych pokoleń. W związku z tym, ważne jest by rodzice oraz nowożeńcy nie zrywali wzajemnych kontaktów. Ma o tym przypominać coś starego w ubiorze panny młodej. W ten sposób podkreśla się przynależność rodową oraz symbolicznie łączy nową rodzinę z tą, w której wyrośliśmy. To także symbol szacunku do wcześniejszych pokoleń. Z tego względu w tej roli świetnie sprawdzi się biżuteria odziedziczona po mamie lub babci lub jakiś element ich stroju ślubnego (np. welon). Jako staroć sprawdzą się także buty, bielizna (tę polecam raczej nową) lub torebka.

Coś pożyczonego

Ten atrybut ma zagwarantować przychylność rodziny pana młodego oraz szczęśliwe życie. Z tego względu wiele osób uważa, że pożyczona rzecz powinna pochodzi od kogoś z rodziny przyszłego męża. Przyznam szczerze, że przed własnym ślubem o tym nie wiedziałam i pożyczyłam spinki do włosów od mojej świadkowej. Równie dobrze możecie poprosić o pożyczenie torebki, kosmetyku lub biżuterii. Jedna z moich przyjaciółek pożyczyła etolę od swojej siostry.

Źródło: freestocks.org by Pexels

Coś niebieskiego

To gwarancja wierności męża. Z tym aspektem nie powinniście mieć większych problemów, bo niemal każda znana mi panna młoda decyduje się na podwiązkę w tym kolorze. Jeśli jednak zależy Wam na czymś bardziej oryginalnym, to proponuję buty, biżuterię lub bukiet ślubny.

Coś nowego

Najczęściej jest to suknia ślubna. Każda z nas marzy, by mieć niepowtarzalną kreację w tym wyjątkowym dniu. Tym bardziej powinno być to dla nas ważne, gdyż nowa rzecz w dniu ślubu symbolizuje dostatek w przyszłym życiu małżeńskim. Coraz więcej kobiet decyduje się jednak na suknie używane, wobec czego nowością w ich garderobie może być bielizna albo ślubne dodatki.

Źródło: Pixabay by Pexels

Przyznam szczerze, że nie jestem przesądna i do atrybutów panny młodej podeszłam z przymrużeniem oka. W mojej ślubnej stylizacji zabrakło czegoś starego. Niemniej jednak nie narzekam na relacje ze swoimi rodzicami lub dziadkami. Mój przykład pokazuje więc, że nie ma co być zbyt przesądnym. Niemniej jednak są tacy, co traktują to bardzo poważnie. Wynika to nawet nie tyle z obawy przed tym, że czegoś zabranie, co raczej z przywiązania do tradycji.

     

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Jakie były Wasze ślubne atrybuty?

2 thoughts on “Cztery atrybuty panny młodej”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.