3 nawyki, które pomogą Ci utrzymać porządek na co dzień

Jesteś po pełnej sprzątania sobocie a w twoim mieszkaniu znów panuje chaos? Sama nie wiesz, kiedy robi się wokół Ciebie bałagan? A może z premedytacją zwlekasz z porządkami a potem dziwisz się skąd się wzięło tyle brudu? Jeśli choć na jedno z pytań odpowiedziałaś twierdząco, to znak, że jeszcze nie wypracowałaś 3 nawyków, które pomogą Ci utrzymać porządek na co dzień. Wobec tego pokaże Ci, jak za pomocą 3 czynności cieszyć się czystą przestrzenią i raz na zawsze skończyć z trwającą kilka godzin wojną z brudem i bałaganem.

Odkładaj rzeczy na miejsce

Kończysz jeść obiad, wynieś od razu brudne naczynia do zlewu. Nie masz ochoty dłużej oglądać telewizji, połóż pilot na półce pod telewizorem. Zamieszasz założyć jakąś bluzkę w następnym tygodniu – schowaj ją do szafy. Dzięki takiej organizacji, wszystko będzie na swoim miejscu. Nie będziesz musiała pod stosami gazet, ubrań itp. szukać tego, czego aktualnie potrzebujesz. Poza tym stół, szafka czy fotel będzie sprawiał wrażenie uporządkowanego, gdyż nie będą walały się na nich niepotrzebne przedmioty. W ten sposób zaoszczędzisz czas a Twoja przestrzeń zawsze będzie wyglądać estetycznie i czysto.

Oj! Rozlało się… Zetrzyj to od razu

Któż z nas nie rozlał herbaty, nie rozsypał cukru albo nie nachlapał sosem. Cóż… Zdarza się. Niemniej jednak trzeba od razu stawić czoła plamom, sięgnąć po ścierkę i zetrzeć zabrudzenie. Wiem, że nie zawsze się chce od razu to zrobić, ale im dłużej zwlekamy, tym dłużej musimy potem sprzątać. Niestety, słodkie albo lepkie ciecze szybko zasychają tworząc plamę, którą po kilku dniach trzeba zeskrobywać, co pochłania znacznie więcej energii. Nie mówiąc już o tym, że kontrakt innych przedmiotów z brudnym miejscem szybko kończy się tym, że i one są lepkie i pobrudzone. W konsekwencji czyścimy nie jeden przedmiot ale kilka lub kilkanaście.

Stwórz harmonogram sprzątania i się go pilnuj 

Jeden dzień przeznacz na mycie łazienki, inny poświęć kuchni, a jeszcze kolejny przeznacz na pranie i prasowanie. W ten sposób rozłożysz prace na kilka dni. Metodą małych kroków nie zdążysz się tak szybko zmęczyć jak całodziennym sprzątaniem przez kilka godzin. O tym, jak stworzyć taki harmonogram będę jeszcze pisać. Niemniej jednak, jeśli ustalisz konkretne pory robienia porządków, łatwiej będzie Ci się zmotywować do działania i szybciej odzyskasz kontrolę nad swoim mieszkaniem.

Źródło: Markus Spiske raumrot.com by Pexels

Trzy zasady to w zasadzie nie dużo, ale efekt, jaki można osiągnąć dzięki ich zastosowaniu jest kolosalny. Piszę Wam o tym, bo sama przerabiałam problemy z zawalonymi ubraniami krzesłami, lepkimi blatami kuchennymi i przestrzenią, na posprzątanie której nigdy nie było dość czasu. Jednakże dzięki wskazanym nawykom szybko udało mi się pozbyć tych problemów. Efektywność tych zasada w dużej mierze zależy także od nastawienia innych domowników, dlatego korzystając z niedzielnego popołudnia możesz odbyć z nimi poważną rozmowę i zachęcić ich do przyjęcia powyższych zasad, a prowadzenie schludnego i zorganizowanego gospodarstwa stanie się niezwykle proste.

    

A Wy jakie macie nawyki, które usprawniają Wasze porządki? 

3 thoughts on “3 nawyki, które pomogą Ci utrzymać porządek na co dzień”

  1. Ja mam zawsze problem z regularnym zmywaniem. Jakoś nie potrafię od razu umyć naczyń po obiedzie albo śniadaniu tylko czekają one do wieczora, aż zmywam wszystko to, co nagromadziło się w ciągu dnia. Wiem, że strasznie utrudniam sobie życie, ale jakoś inaczej nie potrafię 😉

    1. My też zmywamy raz dziennie – głównie z oszczędności wody. Poza tym po śniadaniu od razu wychodzimy do pracy, więc nie byłoby nawet kiedy zmywać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.